HTML

freagle blogja

Ez egy liberális blog, többnyire közéleti témákkal. Azért hoztam létre, hogy - számomra - fontos témákról véleményt tudjak formálni, és megteremtsem a lehetőségét ezek kritikájának, más véleményekkel való ütköztetésénak. Tehát... Ha véleményed van, szólj hozzá! Ha tetszik, add tovább! Ha privátban reagálnál: a freagle@freemail.hu címet használd! Barátsággal freagle

Friss topikok

  • 1third: Haragszom rád (na jó, nem). Mert sajnos mindenben, de mindenben igazad lett (a többi posztot is cs... (2012.01.22. 03:18) Fékek és ellensúlyok
  • Revolutionist: A hazugság kora azóta tart, amióta lejöttünk a fáról. Egyetlen korban élt még csak az emberi lény.... (2011.11.09. 15:23) Hazugságok kora III. - A Rendszerhiba
  • R_John: Tardos Marcival voltam még együtt kirándulni. Akkor derült ki a betegsége. Persze én akkor még gim... (2010.04.18. 18:52) Halottak napja
  • freagle: Javítottam 2010. március 26-án. (2010.03.26. 14:27) Jelölnek, vagy csalnak?
  • Janovszki Zsolt: Pontosítok: Az Új Generáció elnöksége lemondott, a tisztújítást előkészítő választmányi ülés 13-án... (2009.07.06. 23:01) Indul a végjáték... (?)

Linkblog

Tolkien és demokrácia

2009.03.02. 13:07 freagle

„Nem vagyok <demokrata>, már csak azért sem, mert az <alázat> és az egyenlőség lelki princípiumok, s csak megrontja őket, ha mechanizálni és formalizálni akarjuk; az eredmény nem egyetemes kicsiség és alázat, hanem egyetemes nagyság és gőg lesz, mígnem egy ork magához ragadja a hatalom gyűrűjét – s akkor ránk szolgaság vár.”

(John Ronald Reuel Tolkien)
 
Tolkien kitűnően ragadta meg azt a problémát, amivel a „magyar demokrácia” évek, évtizedek óta küzd: a demokratikus államberendezkedés elemei kiépültek, a működés formai feltételei megvannak. A hatalmi ágak szétválasztása, a „fékek és ellensúlyok” rendszere elvben jól kidolgozott, a rendszer azonban mégsem működik. Ennek oka pedig éppen az, amit a világhírű professzor megfogalmazott. A demokrácia alapját ugyanis nem az intézményrendszer jelenti, hanem az állampolgárok gondolkodása: képesek vagyunk-e demokrataként gondolkodni? Kicsiben, a hétköznapjainkban, amikor nem kizárólag a saját érdekeinket nézzük, hanem tekintettel vagyunk másokra, a közösség szempontjaira is. Amikor vesszük a fáradságot, hogy megértük mások álláspontját, érdekeit, szándékait. Amikor észrevesszük a közösség, vagy akár egy tagjának is a szükségét.
És nagyban, amikor állampolgári döntéseinket valóban a köz, a társadalom, a nemzet érdekében hozzuk. Amikor felelősen, az alternatívákat valóban megismerve, ésszerűen és nem érzelmi alapon választunk. Amikor szem előtt tartjuk, hogy a társadalom összetett közösség, amelynek eltérő érdekeit különböző érdekcsoportok artikulálják, s ez az eltérés nem határozza meg a minőségüket. (Pontosabban nem ez határozza meg.) Amikor elfogadjuk, hogy a politika a pártok által kimunkált alternatívák versenye az ország érdekében. S amikor ennek megfelelően elutasítjuk, hogy a választás a Jó és a Rossz küzdelme, vagy, hogy a politikában ellenfelek helyett ellenségek vannak.
Sorolhatnám még…
 
A demokrácia tehát fejben kezdődik.
Illetve fejben kezdődne.
Ma azonban a magyar társadalomra a végletes megosztottság, az ellenségképzés, az önérdek előtérbe helyezése, a türelmetlenség és egyre inkább az agresszió jellemző. Ma a társadalom romjain bizony ott küzdenek azok a bizonyos orkok, akik igazából csak a hatalom gyűrűjét akarják.
 
A magyar liberálisok elfelejtett, elcsalt missziója éppen ez, a demokratikus gondolkodás meggyökereztetése, a demokraták számának gyarapítása, a demokratikusan működő közösségek támogatása, egy új mentalitás, egy fejben születő demokrácia létrehozása lenne.
 
Történelmi bűn erről megfeledkezni – és talán nem késő még nekiállni.

Szólj hozzá!

Címkék: politika választás szdsz agresszió demokrácia liberális pártok megosztottság tolkien

A bejegyzés trackback címe:

https://freagle.blog.hu/api/trackback/id/tr52975219

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása